Yangın Söndürme Tüpleri

Yangın tüpünün önemini yangın esnasında daha iyi anlarız..Yangının ilk çıktığı anda etkili müdahale edilebilmesi için yangının çıktığı bölümün özelliğine göre doğru yangın tüpü seçilmiş olması gerekmektedir dolayısıyla kullanacağınız yangın tüpü yangında can ve mal güvenliğimizi en önemli koruyucusudur.
Dolayısıyla yangın çıkan ortama yangının tipine göre uygun söndürücü yani yangın tüpü seçmeniz gerekmektedir yangın tüpü seçerken öncelikle dikkat edeceğimiz konuları belirlerken en başta yangın tiplerini belirlemeniz gerekmektedir

5 adet yangın tipi vardır;

  1. A sınıfı yangınlar b sınıfı yangınlar c sınıfı yangınlar d sınıfı yangınlar e sınıfı yangınlar. A sınıfı yangınlar kağıt ahşap kumaş gibi yanıcı katı madde yangınlarıdır. Çabuk yayılan ve dikkat edilmesi gereken yangın sınıflarındandır.
  2. B sınıfı yangınlar akaryakıt çözücü gibi yanıcı ve parlayıcı sıvı yangınlarıdır son derece tehlikeli harlayan yangın gruplarındandır
  3. C sınıfı yangınlar lpg gibi metan proton yanıcı ve parlayıcı gaz yangınlarıdır patlama riski de olan yangın sınıflarındandır
  4. D sınıfı yangınlar alüminyum sodyum magnezyum gibi metal yangınlarıdır
  5. E sınıfı yangınlar ise elektrik hatlarında elektrik kontaklarında çıkan elektrik panolarında meydana gelen yangınlardır
    Yukarıda bahsettiğimiz yangın guruplarına soğuk köpük abc toz bc toz ve d toz karbondioksit halon gazı gibi maddelerle müdahale edilebilir.

 

Su yangında ısıyı azaltmak tamamen ortadan kaldırmak soğutma şeklindeki döndürmeler için kullanılır a tipi yangınlara uygundur. Yangın tüpü düşünüldüğünde daha etkili ve büyük yangınlara müdahale edilir.

 

Köpük

Yüksek basınçlı su deterjan ve hava karışımı ile elde edilen köpüklerdir. Yanan bölgeyi tamamen kaplayarak hava ile olan irtibatını keser böylelikle oksijen ve buhar ile bağlantısı kesilen yangın söndürülür. yangın tüpü bu noktada çok önemlidir. yangın tüpünü nereye koyduğunuz, yangın tüpünün boyutu, yangın tüpünün bakımlarının yapılıp yapılmadığı yani yangın tüpünü düzgün çalışıp çalışmadığı çok önemlidir. böyle durumlarda yangın tüpü hayat kurtarır. yangın tüpü deyip geçmeyelim. bu tarz orta ve küçük yangınlarda yangın tüpü hayat ve mal kurtarır.
B tipi sıvı yangınların müdahalesinde köpük kullanılır
Eğer ortamda su yoksa a tipi yangınlar içinde kullanılabilir ancak köpük suyla reaksiyona giren yanıcı kimyasallar için uygulanamaz yangın esnasında yangın tüpünü  kullanırken buna dikkat ediniz.

Kuru kimyevi toz lar kullanılan yangın tüpleri
Bc tozları özellikle b ve c grubundaki yangınlar olmak üzre abd grubu yangınlarda da kullanılır
Yangın tüplerindeki Bu tarz tozlar sıvılarla birleşerek reaksiyon un devam etmesini engeller ve yangının sönmesini sağlar

Karbondioksit kullanılan yangın tüpleri
Karbondioksit söndürücüler yani yangın tüpleri b c e sınıfı yangınlar için kullanılabilir. karbondioksit büyükler sıcak ortamda bulundurulmaz.
Yangın tüpü Eğer sıcakta çok bulundurulursa karbondioksit dolu yangın tüpünün patlama riski vardır.

D-Tozu (Hafif Metal Tozu) kullanılan yangın tüpleri
Metal yangınlarda kullanılan ve boğma ile yangını söndüren özel tozlardır. çok yüksek ısıya karşı dayanıklıdır.

 

 

NEDEN EFE YANGIN SÖNDÜRME ?

Yangın tüpü dolumu ve yangın tüpü temini konusunda Bursa’nın en kurumsal firmalarıyla çalışan efe yangın söndürme 15 yıllık tecrübesiyle sektörde yangın tüpü konusunda lokomotif firmalardandır. Teklif Almak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun.

Yangın tüpü dolumunda son derece hassas çalışan efe yangın söndürme firmanızdaki yangın tüplerini rutin aralıklarla kontrol eder dolumlarını sağlar basınçlarını düzenler deformasyon varsa yangın tüplerinde bunları gideriz yangın tüpü konusunda rutin servis hizmeti de veren efe yangın söndürme servis hizmetinde ki hassasiyetiyle de marka olmaya devam etmektedir

Yangın tüpleri yangının başlamasından sonra en kritik evrede sağlıklı müdahale edebilmeniz için çok önemlidir.

Yangın tüpü her zaman dolu olmalıdır. Yangın tüpünün basıncı doğru olarak ayarlanmış olmalıdır. Yangın tüpünde bir deformasyon olmamalıdır. ve yangın tüpleri uzmanları tarafından belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Yangın tüpleri hemen herkesin yetişebileceği yükseklikte bulunmalıdır. yangın tüpü hemen göze çarpmalı ve ulaşması kolay olmalıdır. yani yangın anında yangın tüpünün önünde ve çevresinde yangın tüpünün kullanılmasını engelleyecek herhangi bir şey bulunmamalıdır. yangın hortumu ve yangın dolaplarında da durum aynıdır. yangın tüplerinin pozisyonlarına özellikle dikkat etmeliyiz.

Yukarıda da anlattığımız üzere,

Yangın tüplerinin dolumu ve bakımı son derece hassas ve dikkatle yapılması gereken bir iştir. Yangın tüpünün nasıl doldurulduğu ne sıklıkta bakımı yapıldığı ile birlikte yangın tüpünün kullanıldığı alandaki pozisyonu kolay erişilebilirliği de önemlidir. Yangın tüpünün ortamda oluşturulabilecek yangınları uygun şekilde doldurulmuş olması yangın tüpünü uygun maddeyle doldurmuş olmak çok önemlidir. Yangın tüpünde kullanılacak söndürücü madde doğabilecek yangına göre yangının etkisini minimuma indirecek şekilde bir kimyasal seçilerek belirlenmelidir.

 

Kalite Belgelerimiz  → Tıkla

 

Bursa Şube Tıkla Ara → (0534) 824 19 63

 

Aynı Gün Teklif Almak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun, Sizi Arayalım!

 

TEKLİF FORMU

Talebiniz:

E-posta Adresiniz (*)

Telefon Numaranız (*)

Size Nasıl Ulaşalım? E-posta Telefon

Teklif Al