SENTETİK YANGIN SÖNDÜRME KÖPÜKLERİ

Efe Yangın Söndürme farkı ile… Tüm Türkiyeye AFFF Sentetik Köpük

afff köpük sentetik köpük 5
afff köpük sentetik köpük 2
afff köpük sentetik köpük 4
afff köpük sentetik köpük 1
afff köpük sentetik köpük 6
katalogBitti

AFFF KÖPÜK %3-6

Köpük konsantresinin su ve hava ile basınç altında oluşturduğu kabarcıklar bütününe sentetik yangın söndürme köpükleri denir.

 

Üç bileşenden oluşur

 • Köpük konsantresi
 • Su
 • Hava

Düşük yayılımı olan sentetik köpüklü söndürme sistemleri, nispeten depolama tankları, tanker dolum sahaları, köpüklü sprinkler sistemleri gibi yanıcı ve parlayıcı sıvı içeren özel riskli bölgelerde ve yapılarda uygulanır. Bu sistemlerde olan durum şudur ki; köpük kabarcıkları sıvı yüzeyine boşaltılır. Böylelikle soğutma da sağlanmış ve yanıcı sıvı yüzey üzerinde yoğunlaşmış bir tabaka ki buna battaniye denir, oluşturarak yangın söndürülür.

 

Yüksek yayılımlı köpük sistemlerinde durum; yangın oluşan bölgenin köpük ile tamamen doldurulmasının istendiği, hava ile yangının temas etmesinin tamamen engellenmeye çalışıldığı bölümlerde kullanılır.

 

İyi yapılmış köpükler; sağlamlık, yapışkanlık, yangını hızlı kilitleme, ısıya dayanıklılık, buhar tutma, yeniden parlamanın engellenmesi ve yangını etkili biçimde söndürme gibi özellikleri taşımalıdır. Yangın köpükleri genleşme oranlarına göre üç sınıfa ayrılır.

 

 

 • Düşük Genleşmeli Köpükler : 20:1 ‘e kadar
 • Orta Genleşmeli Köpükler : 20:1 – 200:1 arası
 • Yüksek Genleşmeli Köpükler : 200:1 ‘den yüksek Köpük Konsantresi Tipleri
 • Protein Esaslı Köpük Konsantresi (P)
 • Flouroprotein Esaslı Köpük Konsantresi (FP)
 • Alkollere ve Solventlere Dayanıklı Flouroprotein Esaslı köpük Konsantresi (FP-AR)
 • Su ile Film Yapıcı Flouroprotein Esaslı Köpük Konsantresi (FFFP)
 • Alkollere ve Solventlere Dayanıklı Su ile Film Yapıcı Flouroprotein Esaslı Köpük Konsantresi (FFFP – AR)
 • Su ile Film Yapıcı Sentetik Esaslı Köpük Konsantresi (AFFF)
 • Alkollere ve Solventlere Dayanıklı Su ile Film Yapıcı Sentetik Esaslı Köpük Konsantresi (AFFF – AR)
 • Sentetik Bazlı Yüksek Genleşmeli Köpük Konsantreleri (Meteor P+)
 • AFFF-AR Alcohol Resistance AFFF-AR yüksek söndürme efektine sahip film oluşturan köpüktür.

 

Bütün B klas yangınlarda kullanılabilir olmasının yanında özellikle polar solvent yangınlarında etkin olarak % 3-6 karışım oranlarında kullanılır.AFFF-AR nin aleve karşı karakteristik bir film oluşturur. AFFF-AR köpük konsantresi hidrokarbon yakıt yangınlarınına uygulanabileceği gibi özel polimer katkıları ile Alkol ve diğer solvent yangınlarında etkin bir film yaparak yangını söndürür. AFFF-AR sulu karışımdan oluşan köpüğün yüzey gerilimi düşük olduğundan yanan sıvı üzerinde akışkan bir film oluştur.Oluşan akışkan film yanan sıvının söndürülmesinde etkili olduğu gibi oluşan gazların yeniden alev almasını engeller. Özellikle oluşan polimer filmi solvent yangınlarında yanan sıvı ile köpük tabakası arasında battaniye görevi yapar.Bütün B klas yangınlarında %3-6 oranında kullanılacağı gibi alkol yangınlarında da kullanılır.Normal su ile ve deniz suyu ile kullanılabilir özelliktedir. AFFF-AR köpük konsantresi newtonyan olmayan(akışkan olmayan) viskozitesi yüksek bir köpük olduğunda kullanım esnasında pompa sistemleri ve özel donanım gerektirir.Bunun yanında akışkan özellikte de üretilebilir ama fiyat maliyeti daha yüksektir.Biyolojik olarak parçalanabilir. AFFF-AR köpük konsantresi düşük genleşmeli olup TS-EN 1568-3 sertikasına sahiptir. Teknik Özellikleri Görünüş Açık Sarı Sıvı Specifik gravity @20°C 1.04 +/- 0.01 g/ml Viscosite 1050-1500cp pH 6,5-9 Çökelti < 18.0 mN/m

 

 • AFFF 3-6% Foam Concentrate AFFF 3-6% Akıcı film yapıcı köpük köpük konsantresi florokarbon ve hidrokarbon sürfaktanların karışımı ile koruyucu ve stabilizatörlerden oluşmaktadır. Akışkan bir film yapan AFFF köpük konsantresi oluşan filmin sayesinde yanan sının oksijenle temasını hızla keser ve geri alev almayı önler. Yayılan bir film tabakası yanan sıvı yüzeyi üzerinde koruyucu tabaka sayesinde gaz çıkışını engeller ve drenaj olan suyu soğutma etkisi yapar. Bu sayede tekrar yakıtın tutuşmasını engeller. Düşük yüzey gerilimine sahip olan AFFF sulu köpük konsantresi akıcı filmi sayesinde daha hızla yangın üzerinde yayılır.AFFF köpük konsantresi normal su ile ve de deniz suyu ile %1-3-6 oranında üretilen şekli ile rahatlıkla kullanılabilir. AFFF 1-3-6% karışım oranlarında hazırlanan köpük konsantresi B klas hidrokarbon yakıtları ,yağlar akaryakıtlar fuel oil gibi yangınlarda kullanılır. AFFF1-3-6% özellikle geri alev alma özelliği ile yakıt stok yerlerinde uygulanır yani suyla karışmayan sıvılara uygulanır.Bu köpük kuru kimyevi tozlarla uyuşur ve bu sistemlerde uygulanır Teknik Özellikleri: Görünüş Şeffaf Sarımsı Sıvı Specifik gravity @20°C 1.02 +/- 0.01 g/ml Viscosite < 15 cSt pH 7.5 -9 Çökelti -10°C Donma Noktası – 0°C Akma Noktası < 0.2% Yuzey Gerilimi 18.5 dynes/cm · P Protein Foam Concentrate Protein köpük konsantresi P 3% -%6 suyla karışım oranlarında hidrolize proteinlerden üretilmektedir.Proteine köpük artırıcı ve stabil özellikler kazandılmakta ve uzun yıllar depolanabilmesi için özel koruyucu katkılar ilave edilmektedir. Köpük yapıcılarla oluşturulan köpük ısı dayanımı yüksek,stabil,ve yanan yüzeyde iyi bir örtücüdür.Oluşan ısı dayanımı ,stabilitesi ve örtücü özelliği ile akaryakıtlarda etkin söndürme sağladığı gibi geri yanma riskini azaltır.Bilden protein köpük kosantresi normal su ile kullanıldığı gibi deniz suyu ilede kullanılabilir.Kullanım oranına göre %3 (97 kısım su 3 kısım köpük) ve % 6 (94 kısım su 6 kısım köpük) suyla karıştırılarak uygulanır. Protein köpük diğer köpüklere nazaran yapışkan özelliğe sahiptir.Bu özelliği ile özellikle açık alanlarda bilhassa gemilerde etkili olarak kullanılır. P %3-6 köpük konsantresi B klas hidrokarbon akaryakıt yangınları,yağlar,petrol ve petrol ürünlerine direkt olarak yanan yüzeye uygulanır. Teknik özellikler Görünüş Koyukahverengi sıvı Spesifik gravite 20°C minimum1.12 g/ml Viskozite 20°C 8-35 cSt pH 6.5-9 Donma noktası – 15°C Akma noktası – 13°C Sediment (v/v)

 

 • FF-100 Orman Yangınları Köpüğü Klas A Orman Yangınları Köpük Konsantresi FF-100 Klas A Köpük konsantresi daha fazla ve efektif su kullanılarak tatbik edilir.Sürfaktanların karışımından oluşan FF-100 suyun yüzey gerilimini düşürür,iyi bir karışım sayesinde blanket oluşturan köpük tabakası kalın bir su su katmanı şeklinde uygulanmış olur.Bu oluşan bariyer özelliği direkt su uygulamasına göre daha hızlı örtme etkisi gösterir. FF-100 helikopter ve uçaklardan uygulanabileceği gibiyerden de yangın söndürme araçlarından uygulanabilir.FF-100 yalnızca klas A yangınları için üretilmiştir.Islatıcı özelliği olan ajanlar içerir,biyılojik olarak parçalanabilir. FF-100 yüksek efekt performansı ile bütün A klas yangınlarında 0.1% ila 1.0%karışım oranlarında uygulanabilir. Tipik özellikler: Renk / koku: Sıvı açıksarı kendine has koku Viskozite:10-50 centipoise at 75 (25° C) Yoğunluk: 1.029 kg / litre pH: 6.0 – 8.0 Ambalaj: FF-100 1000kg, 200Kg and 55 kg ve 30 kg . olmak üzere plastik bidonlarla isteğe göre stoklanır.

Kalite Belgelerimizi İncelemek İçin  → Tıklayın

 

Bursa Şube Tıkla Ara → (0534) 824 19 63

 

İzmir Şube Tıkla Ara → (0554) 345 85 55

 

Aynı Gün Teklif Almak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun, Sizi Arayalım!

 

TEKLİF FORMU

Talebiniz:

E-posta Adresiniz (*)

Telefon Numaranız (*)

Size Nasıl Ulaşalım? E-posta Telefon

Hemen Teklif Al